Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Barraquito, czyli kawa po kanaryjsku

Barraquito, czyli kawa po kanaryjsku. Jak ją zrobić w domu?

Wyspy Kanaryjskie, oprócz malowniczych plaż i łagodnego klimatu, oferują także bogactwo kulinarnych doznań, które często są odzwierciedleniem lokalnych tradycji i historii regionu. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego kulinarnego krajobrazu jest barraquito – kawa o niezwykłym smaku i atrakcyjnym wyglądzie, której historia sięga głęboko w kulturowe i kulinarne dziedzictwo Wysp Kanaryjskich.

Historia Barraquito

Barraquito, nazywana również kawą na Teneryfie, zyskała popularność głównie na Wyspach Kanaryjskich, gdzie stała się nieodzownym elementem lokalnej kultury kawiarnianej. Jej historia jest nie tylko historią smaków, ale także śladem kolonialnych wpływów i lokalnych tradycji, które w jednym kubku łączą różnorodne składniki.

Historia barraquito jest historią spotkania różnych kultur i tradycji na Wyspach Kanaryjskich. Choć dokładne pochodzenie tego napoju nie jest jasno udokumentowane, istnieje przekonanie, że barraquito jest efektem kolonialnych wpływów i wymiany kulturowej, która miała miejsce na archipelagu. Nazwa sama w sobie, “barraquito”, może sugerować pochodzenie z języka hiszpańskiego, gdzie “barra” oznacza bar, co wskazuje na możliwe miejsce, gdzie napój mógł być serwowany po raz pierwszy.

Tradycyjnie, kawa barraquito jest przygotowywana jako mieszanka espresso, słodzonego mleka skondensowanego, likieru Licor 43, skórki cytrynowej i odrobiny cynamonu. To połączenie nie tylko zaspokaja pragnienie kofeiny, ale również oferuje niezwykłą paletę smaków, które są charakterystyczne dla Kanaryjskich wysp.

Składniki i przygotowanie

Aby przygotować kawę barraquito, potrzebujesz kilku kluczowych składników:

 • Espresso: Silnie zaparzona kawa espresso stanowi bazę napoju, która nadaje mu intensywny smak i aromat.
 • Mleko skondensowane: Słodkie mleko skondensowane dodaje gęstości i słodyczy, równoważąc gorzki smak espresso.
 • Licor 43: Likier z wanilią i ziołami, który nadaje napojowi delikatny aromat i niepowtarzalny smak.
 • Skórka cytrynowa: Dodawana do szklanki przed innymi składnikami, nadaje subtelny cytrusowy akcent.
 • Cynamon: Posypka cynamonowa na powierzchni napoju, która nadaje mu aromatyczny i korzenny smak.

Kawa Barraquito- przepis

 1. Na początku, w szklance do kawy umieść skórkę cytrynową i posypkę cynamonową. To pierwszy krok w tworzeniu charakterystycznego wyglądu i aromatu barraquito.
 2. Następnie, powoli i ostrożnie dodaj do szklanki mleko skondensowane. Staraj się równomiernie rozprowadzić je na całej powierzchni, aby stworzyć pierwszą warstwę słodyczy.
 3. Kolejnym krokiem jest delikatne wlewanie likieru Licor 43. Jego unikalny smak wanilii i ziół idealnie komponuje się z intensywnym espresso.
 4. Teraz jest czas na przygotowanie espresso. Starannie zaparz kawę, która będzie stanowić główną część napoju, łącząc się z pozostałymi składnikami, tworząc piękną gradiencję kolorów i smaków. Doskonale sprawdzą się nasze kapsułki do ekspresu.
 5. Gdy espresso jest gotowe, powoli nalej je na powierzchnię mleka skondensowanego i likieru, patrząc, jak tworzą się trzy wyraźne warstwy – intensywnie czarna kawa na dole, złocisty likier w środku i biała warstwa mleka na górze.
 6. Nie mieszaj napoju! Barraquito powinna być podawane w przejrzystej szklance, która pozwala cieszyć się warstwowym wyglądem napoju.

Barraquito – więcej niż kawa

Barraquito to nie tylko napój, ale prawdziwa podróż po smakach i historii Wysp Kanaryjskich. Jej bogata mieszanka smaków odzwierciedla wieloletnią historię i różnorodność kulturową tego regionu. Dzięki jej unikalnemu wyglądowi i intensywnemu smakowi, barraquito stała się ikoną lokalnej kultury kulinarnej, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy pragną odkryć Kanaryjskie wyspy z każdym łykiem.

Barraquito: jak pić?

Kiedy już masz swoją szklankę barraquito przed sobą, pamiętaj, aby nie mieszać napoju! To ważne, aby cieszyć się trzema wyraźnymi warstwami smaku. Najpierw powinieneś wypić napar przez słomkę, aby poczuć intensywny smak espresso, a następnie rozkoszować się słodyczą i aromatem likieru i mleka. Każdy łyk to kolejny krok w odkrywaniu unikalnego smaku Kanaryjskich wysp.

Barraquito, czyli kawa po kanaryjsku, to nie tylko napój, to doświadczenie kulinarno-kulturowe, które warto przeżyć na własnej skórze. Połączenie kultury, tradycji i wyjątkowych smaków sprawia, że ​​jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych napojów na Wyspach Kanaryjskich. Dzięki swojej prostocie i bogactwu smaków, kawa na Teneryfie barraquito pozostaje niezapomnianym doznaniem, które każdy, kto odwiedza Kanaryjskie wyspy, powinien spróbować. To nie tylko kawa, to opowieść o spotkaniu kultur i tradycji, które czynią wyspy tak niezwykłym miejscem na ziemi.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew