Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 5 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Cold brew - ochłoda dla cierpliwych

Cold brew – ochłoda dla cierpliwych

Kiedy słupki termometrów niebezpiecznie zbliżają się do 30 st. Celsjusza, dobrze mieć pod ręką zmrożoną cold brew. Teoretycznie to tylko woda z kawą macerowaną przez 9–12 godzin. W praktyce – smak i orzeźwienie, jakiego próżno szukać w innych wariantach kawy na zimno.

Cold brew, czyli co?

Stanisław Reymont wspominał w „Ziemi obiecanej”, że kawa zimna warta grosz albo patyk złamany. Gdyby w ten czas znał cold brew, nawet przez myśl by mu nie przeszło, aby napisać te słowa. Cold brew to zimny napar kawowy. Nie przygotowuje się go jednak przy wykorzystaniu wrzątku, lecz zimnej wody. Proces ten nazywa się maceracją. Zmielone ziarna kawy zalewasz wodą o temperaturze nieprzekraczającej 15 st. Celsjusza, odstawiasz do lodówki i… czekasz, czekasz i czekasz.

Dzięki kawie cold brew możesz się raczyć naturalnym smakiem ziaren. Napój nie jest kwaśny ani gorzki, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu kaw parzonych w ekspresie czy kawiarce. Zawiera natomiast więcej kofeiny, która w mig postawi cię na nogi po zarwanej nocy. Jeśli sądzisz, że żaden smak kawy nie jest w stanie cię zaskoczyć – wypróbuj cold brew.

Jaki gatunek kawy wybrać do cold brew?

Zastanawiasz się, która kawa najlepiej nadaje się do parzenia cold brew? Co prawda nie można powiedzieć, że któryś z gatunków ziaren kawy w ogóle nie nadaje się do przyrządzenia cold brew, jednak niektóre z nich sprawiają, że cold brew coffee smakuje jeszcze lepiej. Warto wybrać ziarna jasno lub średnio palone jak np. Qualità Oro Neronobile. Jeśli zdecydujesz się na ziarna mocno palone do espresso jak np. Qualità Forte Neronobile, kawa po maceracji będzie intensywna i bardziej wyraźna w smaku.

Zwracaj przy tym uwagę na to, jakie akcenty smakowe mają wybrane przez ciebie ziarna. W kawie parzonej mogły być one ledwie wyczuwalne, tymczasem dzięki maceracji będą wyraźnie podkreślać swoją obecność. Ciekawą propozycją są zwłaszcza ziarna z Afryki, jakie znajdziesz w kompozycji kawy ziarnistej Napoli. Dlaczego? Mają charakterystyczny owocowy posmak, co sprawia, że przyrządzona z nich cold brew smakuje niekiedy niczym mocna mrożona herbata. Możesz wyczuć jagody, truskawki, cytrusy, a nawet kwiatowe czy czekoladowe akcenty.

Wielbiciele „zwykłej czarnej kawy” mogą natomiast spróbować ziaren z Ameryki Południowej o orzechowo-czekoladowej nucie smakowej. To również dobra propozycja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie nie dodać do porannej kawy mleka. Cold brew z takim dodatkiem smakuje równie orzeźwiająco. 

Jak zrobić cold brew? Przepis

Maceracja to wielogodzinny proces. Nie zrobisz cold brew w kilka minut, aby wypić szybką poranną kawę na pobudzenie. Mamy jednak dla ciebie rozwiązanie. Przygotuj cold brew coffee wieczorem, zanim położysz się spać. Letnim rankiem, gdy już przed godziną ósmą na dworze panuje temperatura przekraczająca 20 st. Celsjusza – napój ten nie tylko cię pobudzi, ale też orzeźwi!

Do przygotowania kawy cold brew potrzebujesz wody i oczywiście ziaren kawy w ilości  5–6 g na każde 100 ml płynu (w zależności od tego, jak intensywny smak preferujesz). Innymi słowy – aby przygotować 1 l cold brew, potrzebujesz 50–60 g kawy. Odważni mogą wykorzystać nawet 70 g, wówczas jednak napój będzie bardzo intensywnie pobudzający. W sam raz przed całonocną zabawą. Do maceracji najbardziej odpowiednie będą ziarna średnio zmielone. Powinny swoją strukturą przypominać cukier.

Jak przygotować cold brew?

  1. Umyj szklane naczynie (np. słoik) gorącą wodą, aby usunąć nie tylko kurz, ale też drobnoustroje, które zakłóciłyby prawidłowy przebieg maceracji.
  2. Wsyp do środka zmieloną kawę i zalej ją zimną wodą.
  3. Szczelnie zamknij naczynie i wstaw do lodówki. Jeśli wstawisz naczynie otwarte, twoja kawa będzie smakować i pachnieć wszystkim tym, co znajduje się w lodówce. Trudno wyobrazić sobie gorsze rozpoczęcie poranka…
  4. Po upływie 9–12 godzinach wyjmij naczynie z maceratem i odcedź napój.
  5. Wlej cold brew do szklanki.

Kawę cold brew możesz pić w czystej postaci albo z dodatkami. Wszystko zależy od twoich preferencji smakowych. Najczęściej napój łączony jest z kostkami lodu. Warto wykonać je nie z wody, lecz z kawy. Dzięki temu cold brew nie zostanie rozcieńczone, gdy te się już rozpuszczą.

Z jakimi dodatkami warto pić cold brew coffee?

Jeśli każdego dnia raczysz się kawą z ekspresu czy kawiarki, być może dodajesz do niej niekiedy mleko, przyprawy, syrop lub czekoladę. A co, jeśli ci powiemy, że kawa może dobrze smakować z ziołami i owocami? Tak – również kawa, nie tylko herbata.

Kawa cold brew doskonale komponuje się z miętą, melisą, malinami, truskawkami, cytrusami czy jabłkami. Możesz łączyć dodatki, tworząc z nich kombinacje dodające akcentu smakowego kawie na zimno.

Do cold brew coffee możesz też dodać przyprawy. Doskonale sprawdzą się tu wanilia, kardamon, imbir, a nawet cynamon. Z kolei jeśli kawa cold brew będzie dla ciebie zbyt intensywna w smaku, możesz nieco ją stonować dodatkiem syropu bądź mleka (krowiego, ale też sojowego, kokosowego, orzechowego, owsianego). A jeśli brakuje ci słodyczy – wsyp odrobinę cukru lub dodaj miodu.

Możliwości modyfikowania smaku i aromatu kawy jest, jak widzisz, wiele. To czy i na które się zdecydujesz, zależy wyłącznie od twoich preferencji. Zachęcamy do eksperymentowania.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew