Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Kawa w kapsułkach

Czy kawa w kapsułkach jest zdrowa?

Kawa to w Polsce bardzo popularny napój, ponad połowa z nas pije ją codziennie i to pomimo pojawiających się co jakiś czas doniesień mediów o jej szkodliwości. A jak jest naprawdę? Czy kawa – w szczególności kawa w kapsułkach – jest zdrowa?

Kawa zdrowa czy nie?

Tak! Kawa jest zdrowa. Badania z ostatnich kilku lat sugerują nie tylko, że kawa nie jest tak szkodliwa jak niegdyś sądzono, ale przeciwnie, jej regularne picie ma wiele zalet. Oto niektóre z nich.

  • Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby Alzheimera i Parkinsona.
  • Kawa zawiera antyoksydanty, które chronią przed niektórymi nowotworami.
  • Kawa zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej serca.
  • Kawa przyspiesza metabolizm, a tym samym ułatwia odchudzanie.
  • Kawa zwiększa wytrzymałość podczas treningów, zmniejsza też bóle mięśni (tak zwane zakwasy).
  • Kawa poprawia pamięć i koncentrację.
  • Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
  • Kawa zwiększa produkcję serotoniny, a więc poprawia nastrój.

Oczywiście kluczową kwestią jest umiar – w nadmiarze szkodzi wszystko. Dlatego zdrowo jest pić dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie, to jest od 300 do 450 ml. Oczywiście mówimy w tym przypadku o czystej kawie, czyli bez cukru i mleka.

A czy kawa w kapsułkach jest zdrowa?

Tak, kawa w kapsułkach jest zdrowa, tak jak każda inna kawa pita w umiarkowanych ilościach.Trzeba mieć jednak na uwadze dodatkowe składniki, które bywają dodawane do kapsułek, a które mogą być mniej zdrowe niż kawa.

Kawa w kapsułkach zawiera zazwyczaj wyłącznie mieloną czarną kawę, czasem rozpuszczalną lub zbożową, ale w niektórych przypadkach w składzie możemy też znaleźć aromaty, cukier czy mleko w proszku. Tymczasem cukier uznawany jest za substancję zdecydowanie szkodliwą, natomiast kawa z dodatkiem mleka traci część swoich zdrowotnych właściwości (dotyczy to każdej kawy, nie tylko kawy w kapsułkach).

Ale podobno kawa w kapsułkach jest szkodliwa?

Nie, kawa w kapsułkach nie jest szkodliwa. Głównym winowajcą mitu o szkodliwości kawy w kapsułkach jest furan – związek chemiczny, który powstaje podczas próżniowego pakowania żywności. Furan jest toksyczny, ale nie ma powodu się go bać, ponieważ aby zawarty w kapsułkach furan mógł nam zaszkodzić, musielibyśmy wypijać kilkanaście filiżanek takiej kawy dziennie. Co więcej, furan szybko ulatnia się z przyrządzonej kawy, więc jeśli chcemy go uniknąć, wystarczy odczekać minutę lub dwie, zanim sięgniemy po filiżankę.

Naukowcy nieustannie badają wpływ różnych substancji na ludzki organizm, dlatego regularnie pojawiają się nowe doniesienia na temat kawy. Najnowsze wnioski mówią jasno: kawa, także kawa w kapsułkach, jest zdrowa.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew