Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Fusy z kawy jako nawóz. Zastosowanie fusów w ogrodzie i do kwiatów doniczkowych

Fusy z kawy mogą okazać się nieocenionym dodatkiem do pielęgnacji roślin w twoim ogrodzie oraz w doniczkach. Zamiast trafiać do kosza na śmieci, można je wykorzystać jako naturalny nawóz, który wspiera zdrowy wzrost roślin i poprawia strukturę gleby. Jakie właściwości mają fusy z kawy, do jakich kwiatów i roślin warto je stosować?

Właściwości fusów z kawy jako nawozu

Fusy z kawy są bogate w składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na rośliny. Główne składniki odżywcze, które zawierają, to:

 1. Azot – Kluczowy składnik niezbędny do wzrostu roślin. Fusy z kawy dostarczają azotu w przyswajalnej formie, wspomagając zielony wzrost liści.
 2. Potas i fosfor – Składniki wspierające rozwój pędów i kwiatów. Fusy z kawy do kwiatów zawierają pewne ilości potasu i fosforu, które korzystnie wpływają na kwitnienie roślin.
 3. Mikroelementy – Dodatkowo zawierają mikroelementy, takie jak magnez, miedź, cynk, niezbędne dla zdrowia roślin i ich metabolizmu.

Jak stosować fusy z kawy jako nawóz?

 1. Do roślin doniczkowych:
  • Przed użyciem fusów z kawy warto je wysuszyć, aby uniknąć zgnilizny korzeniowej. Następnie można posypać nimi powierzchnię ziemi w doniczce.
  • Można również dodać fusy z kawy do kompostu, co wzbogaci go w składniki odżywcze, tworząc naturalny nawóz organiczny.
 2. Do ogrodu:
  • Aby użyć fusów z kawy w ogrodzie, najlepiej rozsypać je równomiernie wokół roślin, a następnie lekko wymieszać z glebą.
  • Można również przygotować roztwór fusów z kawy (1-2 łyżki na litr wody), który można stosować do podlewania roślin, dostarczając im składniki odżywcze i regulując pH gleby.
  • Warto stosować również fusy z kawy na trawnik.

Do jakich roślin stosować fusy z kawy?

Fusy z kawy są wszechstronne i mogą być stosowane do różnych rodzajów roślin:

 • Do kwiatów doniczkowych: Takich jak begonie, storczyki czy paprotki, które docenią dodatkowe składniki odżywcze. Fusy z kawy do kwiatów doniczkowych nadają się znakomicie!
 • Do roślin ogrodowych: Na przykład warzyw czy krzewów owocowych, które skorzystają z dodatkowej dawki azotu i innych składników odżywczych.

Korzyści ekologiczne stosowania fusów z kawy

Użycie fusów z kawy jako nawozu nie tylko przynosi korzyści roślinom, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko. Oto dlaczego:

 1. Redukcja odpadów: Korzystanie z fusów z kawy jako nawozu to doskonały sposób na zmniejszenie ilości odpadów organicznych trafiających na wysypiska. Zamiast wyrzucać je do kosza, można je ponownie wykorzystać do odżywiania roślin.
 2. Nawóz organiczny: Fusy z kawy w ogrodzie są naturalnym nawozem organicznym, co oznacza, że nie zawierają sztucznych substancji chemicznych ani pestycydów. Dzięki temu są bezpieczne dla roślin, zwierząt i ludzi.
 3. Poprawa struktury gleby: Regularne stosowanie fusów z kawy może poprawić strukturę gleby, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych, co jest szczególnie ważne w przypadku gleb ubogich w składniki odżywcze.
 4. Podniesienie pH gleby: Fusy z kawy jako nawóz mają lekko kwaśny charakter, co może być korzystne dla roślin lub gleb o zasadowym pH, pomagając w ich odpowiedniej regulacji.

Fusy z kawy- zastosowanie w ogrodzie

Korzystanie z fusów z kawy jako nawozu to więc nie tylko sposób na zdrowe i piękne rośliny, ale również działanie na rzecz ochrony środowiska poprzez redukcję odpadów i promowanie zrównoważonego rolnictwa. Przyjrzenie się temu prostemu nawozowi może przynieść znaczące korzyści zarówno dla ogrodu, jak i dla globalnego ekosystemu.

Większość kapsułek do kawy można łatwo otworzyć ręcznie, aby wyjąć fusy. Wystarczy ostrożnie oderwać folię lub pokrywę kapsułki do ekspresu, wyjąć fusy i umieścić je w odpowiednim miejscu do dalszego użytku jako nawóz. Pozyskiwanie fusów z kapsułek do kawy jest prostym sposobem na ich ponowne wykorzystanie jako naturalnego nawozu. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się ilość odpadów, ale także wykorzystuje się pełnię potencjału, jaki kawa ma do zaoferowania roślinom w ogrodzie czy doniczkach.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie korzyści dla roślin mają fusy z kawy, do jakich roślin warto je stosować i w jaki sposób je pozyskiwać. Korzystanie z fusów z kawy jako nawozu to ekologiczny sposób wspierania wzrostu roślin. Dzięki ich naturalnym właściwościom odżywczym, fusy z kawy mogą poprawić zdrowie roślin doniczkowych i ogrodowych, sprawiając, że będą bardziej bujne i kwitnące. Przedstawione metody aplikacji pozwalają na łatwe włączenie tego surowca do codziennej pielęgnacji roślin, zachęcając do zrównoważonego gospodarowania odpadami kuchennymi.

Korzystanie z fusów z kawy jako nawozu nie tylko jest korzystne dla roślin, ale również pomaga w redukcji odpadów organicznych, wspierając ekologiczny styl życia. Warto więc wypróbować tę prostą i efektywną metodę pielęgnacji roślin, która jednocześnie dba o środowisko.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew