Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Kawa po portugalsku - galao

Galao, czyli kawa po portugalsku

Kawa po portugalsku to coś, czego spróbować powinien każdy smakosz tego aromatycznego napoju! Portugalia to kraj, w którym kawa jest niezwykle popularna, a zwyczaje i rodzaje kawy spożywane na co dzień są zupełnie inne niż na przykład we Włoszech. Co warto wiedzieć na temat kultury picia kawy w Portugalii? Jak zrobić kawę po portugalsku, czyli słynną galao?

Zwyczaje picia kawy w Portugalii

Portugalczycy piją kawę o każdej porze dnia – rozpoczynając od porannego espresso na pobudzenie, a kończąc na spotkaniach przy kawie trwających nawet do późnych godzinach nocnych. Praktycznie na każdym rogu znajdują się specjalne kawiarnie nazywane Pastelarias – zamawia się w nich kawę oraz słodkie i słone przekąski. Najpopularniejsze są espresso w różnych wariantach (słabych, przedłużonych czy podwójnych) oraz kawy z mlekiem, przypominające latte macchiato lub cappuccino. Większość Portugalczyków spożywa kawę kilka razy dziennie i jest to normą – w Pastelarias dostępne są nawet espresso uzupełnione mlekiem (um garoto), które podaje się dzieciom.

Ciekawostką jest to, że ceny kawy w Portugalii są wyjątkowo atrakcyjne – napój jest dostępny dla każdego, niezależnie od zasobności portfela. O wiele bardziej popularne są niewielkie rodzaje kaw na kilka łyków, które mieszkańcy tego pięknego kraju najczęściej dodatkowo słodzą. Dlatego prosząc o kawę, najprawdopodobniej otrzyma się espresso, zatem warto wcześniej zapoznać się z menu lub nazewnictwem poszczególnych rodzajów kaw. 

Nazewnictwo poszczególnych rodzajów kaw w Portugalii

Żeby wiedzieć, jaką kawę można zamówić w Portugalii, trzeba wcześniej sprawdzić, o co dokładnie można poprosić. Ułatwimy nieco to zadanie – oto krótki portugalski kawowy słowniczek:

  • Bica lub Cafe – zwykłe espresso, które w Portugalii jest prawdopodobnie najczęściej pitym rodzajem kawy. Spożywa się je do śniadania, obiadu, a czasem nawet i kolacji.
  • Duplo – podwójne espresso.
  • Meia de Leite – kawa wymieszana w proporcji 50:50 z mlekiem. Podaje się ją na podstawku, w szerokiej filiżance.
  • Cheirinho – rodzaj kawy podawanej wraz z alkoholem. Nazwa nawiązuje do jej charakterystycznego zapachu. Dodaje się do niej około 2 łyżeczek wybranego alkoholu – może to być whiskey, brandy lub nalewka; w kawiarniach spotyka się różne wariacje w tym zakresie.
  • Americano – espresso rozcieńczone wodą, podawane w dosyć dużej filiżance.
  • Carioca – o wiele słabszy, bardziej rozwodniony rodzaj kawy, która powstaje z ziaren z drugiego parzenia. Idealna dla osób, którym kofeiny na dany dzień już wystarczy.

Oczywiście, oprócz wspomnianych rodzajów kawy bez problemu znajdziemy znane wszystkim pozycje takie jak cappuccino, latte czy macchiato. W portugalskich restauracjach bardzo często spotyka się również rodzaje kawy, których nie ma nigdzie indziej, zatem zdecydowanie warto testować ciekawe wariacje, znajdujące się w menu. W coraz większej ilości miejsc oprócz zwykłego mleka do kawy można dostać również mleko bez laktozy, migdałowe bądź sojowe.

Czym jest galao?

Galao stanowi drobne odstępstwo od tradycji szybkiego picia niewielkich porcji kawy, jednak mimo wszystko jest niesamowicie popularne. Galao to napój przygotowany na bazie kawy. Można porównać je do latte. Kawę galao Portugalczycy przygotowują na bazie espresso (café) wlewanego do wysokiej szklanki i uzupełnianego mlekiem. To taki rodzaj kawy, który posmakuje każdemu bez wyjątku.

Przepis na kawę galao

Kawę galao można bez większego trudu przygotować we własnym domu. Aby to zrobić, potrzebne będą:

Espresso należy zaparzyć tradycyjnie, w niewielkiej filiżance, która ułatwi późniejsze łączenie komponentów galao.

Połowę przygotowanego mleka trzeba podgrzać, natomiast drugą połowę spienić przy pomocy spieniacza lub ekspresu. Gorące mleko przelewamy do wysokiej szklanki, dodajemy do niego spienione mleko, a następnie bardzo ostrożnie i delikatnie wlewamy espresso. 

Górę galao warto posypać cynamonem oraz kolendrą, co nada mu specyficznego, niepowtarzalnego smaku.

Kawę podajemy na podstawku, wraz z wysoką łyżeczką oraz cukrem. Z pewnością każdy gość będzie zachwycony tak przygotowaną kawą po portugalsku!

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew