Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Filiżanka kawy

Ile kofeiny ma kawa? Wszystko, co warto wiedzieć o kofeinie

Kawa to bardzo popularny napój, mający miłośników na całym świecie. Filiżanka ulubionej kawy sprawia, że rano nabieramy energii i siły do działania. Dzieje się tak między innymi dzięki obecnej w kawie kofeinie. Czym jest kofeina i jak działa na ludzki organizm? Ilość kofeiny w konkretnej kawie bywa różna. Od czego jest to zależne? Przekonajmy się.

Czym jest kofeina?

Popularny związek chemiczny (alkaloid purynowy), który znajdziemy w wielu różnych roślinach, także w ziarnach kawy, to właśnie nic innego jak kofeina. Działa ona pobudzająco na ludzki organizm i właśnie dlatego wiele osób już z samego rana sięga po filiżankę ulubionej kawy.

Kofeinę znajdziemy także w innych produktach, takich jak herbata czy czekolada. Jest ona znana wtedy z nazw teina i guaranina.

Mówi się, że bezpieczna, dzienna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi 300 mg na dobę. Nie należy przekraczać granicy 500 mg kofeiny na dobę, ponieważ mogą wystąpić wtedy niepożądane skutki.

Jak działa kofeina?

Kofeina dawkowana w umiarkowanych ilościach nie jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Nie zauważa się też niepożądanych efektów zdrowotnych. Jednak jej nadmiar może powodować podwyższone ciśnienie, zakłócenie rytmu snu czy nawet stany lękowe. Mówi się, że 192 mg na kg masy ciała to śmiertelna dawka kofeiny. Jednak nikt tego nie sprawdził, więc są to umowne ustalenia. Każdy człowiek może inaczej reagować na kofeinę. Jakie jest zatem jej działanie? 

Wiele osób twierdzi, iż kofeina ma dobroczynny wpływ na ich zdrowie. Dzieje się tak dlatego, że kofeina powoduje wydzielanie serotoniny, dopaminy oraz hormonu adrenaliny. Od razu poprawia się nasza koncentracja i stajemy się mniej senni i zmęczeni. Badania pokazują też, że kofeina obniża ryzyko wystąpienia takich chorób jak Alzheimer i Parkinson. 

Trzeba być świadomym także tego, że kofeina może uzależniać. Oczywiście u każdego człowieka będzie to przebiegać inaczej, jednak bardzo często organizm będzie się domagał kawy, by pozbyć się uporczywego zmęczenia. Jeśli coś takiego u siebie zauważamy, może być to oznaka uzależnienia od kofeiny. Niepokojące objawy na skutek przyjmowania kofeiny to także częste bóle głowy, otępienie czy apatia. Jest to sygnał, że musimy zmniejszyć ilość przyjmowanej kofeiny.

Ile jest kofeiny w kawie?

Zawartość kofeiny w kawie jest uzależniona od rodzaju kawy. Także wiele innych czynników może mieć wpływ na to, ile kofeiny znajdzie się w konkretnej filiżance kawy. Sprawdź, ile kofeiny znajduje się w twojej ulubionej kawie.

Mocne espresso zawiera najwięcej kofeiny. To przez to, iż w przypadku tej kawy przelewamy ją małą ilością wody pod ciśnieniem. W efekcie tego powstaje mocny napar, który może mieć 1700-2250 mg/l kofeiny. Jednak nikt nie pije takiej ilości espresso naraz – filiżanka espresso to około 65 mg kofeiny.

Popularna kawa parzona w filiżance o pojemności 250 ml posiada około 70-140 mg kofeiny. To najczęściej taką kawę pijemy w  domach i dostarczamy sobie średnią ilość kofeiny o poranku. 

Cappuccino i latte macchiato to kawy przygotowane na bazie espresso. Mimo iż dolewamy do tych napojów mleko, nie tracą one ani grama kofeiny, więc posiadają jej tyle, co espresso.

Kawę rozpuszczalną przygotowujemy w taki sam sposób jak kawę parzoną. Podczas procesu parzenia jednak traci ona część kofeiny i staje się mniej mocna. Kawa rozpuszczalna podawana w filiżance 220 ml zawiera ok. 50-80 mg kofeiny. 

Kawa bezkofeinowa mimo swojej nazwy zawiera niewielkie ilości kofeiny. 200 ml tego typu kawy może zawierać 1-7 mg kofeiny. Jest to zależne od tego, jakiemu procesowi dekofeinizacji została poddana nasza kawa.

Kawa w kapsułkach, jaką zaparzamy do śniadania, może zawierać różne ilości kofeiny w zależności od jej rodzaju. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jaką kawę pijemy i czy nie spożywamy zbyt dużej ilości kofeiny.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew