Kawa latte to jeden z najpopularniejszych napojów na bazie kawy dzisiejszych czasów. Znajdziemy ją we wszystkich kawiarniach, ponieważ jest lubiana przez każdego, kto nie przepada za intensywnym smakiem i aromatem czystego espresso. W kawie tej oprócz niego znajdziemy również mleko i kremową piankę, a czasami też dodatki takie jak cukier zwykły lub trzcinowy. Dowiedz się, jak zrobić latte w domu.
Kawa latte – co to? Czym różni się od latte macchiato?
Caffe latte to dwuwarstwowa kawa, która często bywa mylona z trzywarstwowym latte macchiato. W latte na spodzie znajduje się kawa wymieszana z mlekiem, natomiast w jej górnej warstwie – kawowa pianka. Od latte macchiato różni się układem, ponieważ w macchiato na spodzie znajdziemy niewymieszane mleko, następnie warstwę kawy, a na wierzchu kawową piankę. Latte i latte macchiato różnią się też od siebie sposobem przygotowania oraz proporcjami.
Kawę latte serwujemy w wysokich szklankach o pojemności pomiędzy 220 a 250 ml, wraz z długą łyżeczką. Szklankę należy wcześniej podgrzać w ekspresie lub przepłukać wrzątkiem. Jak zrobić latte?
Kawa latte – przepis
Jak wiadomo, najlepszym wyborem w ciągu dnia często okazuje się caffe latte. Przepis na nią nie jest zbyt skomplikowany. Żeby ją przyrządzić, wystarczy:
- podgrzać 200 ml mleka, a następnie spienić je przy pomocy spieniacza,
- włożyć ulubioną kapsułkę do ekspresu (np. Nespresso) i zaparzyć espresso,
- wlać do wysokiej szklanki zaparzone espresso oraz mleko,
- wymieszać całość w taki sposób, by nie pozbyć się pianki z wierzchu.
Ponieważ przepisy na kawę latte są dość elastyczne, często spotkać się można z dodawaniem do niej cukru białego lub trzcinowego, a także dodatków w postaci przypraw do kawy, sproszkowanej czekolady, cynamonu, bitej śmietany czy aromatu rumu lub wanilii. Coraz bardziej popularną praktyką staje się również przygotowywanie latte na bazie mlek sojowych, ryżowych, kokosowych lub owsianych. Szczególnie znane są wersje „barista” mlek roślinnych serwowanych w kawiarniach, które pozwalają na przygotowanie nawet dwa razy większej ilości pianki mlecznej, niż zazwyczaj.
Jak zrobić kawę latte mrożoną? Przepis na iced latte
Przepis na latte mrożoną niewiele różni się od jego poprzedniej wersji na gorąco. Podobnie jak wcześniej potrzebna będzie kawa w kapsułkach, mleko oraz preferowane dodatki.
Przygotowanie iced latte rozpoczynamy od zaparzenia espresso. W tym wariancie całkowicie pomijamy podgrzewanie szklanek czy mleka. Pojedyncze espresso mieszamy z 200 ml schłodzonego i spienionego mleka oraz dodajemy kilka kostek lodu. Dodajemy wybrane dodatki i gotowe.
Niektórzy preferują odstawienie espresso do wystygnięcia po zaparzeniu, a nawet umieszczenie go na niedługi czas w zamrażarce.
Kawa latte – kcal
Ile kalorii ma kawa latte? To pytanie jest odrobinę podchwytliwe, ponieważ to, ile kalorii będzie mieć kawa, jest zależne przede wszystkim od tego, co do niej dodamy. Kaloryczność jej poszczególnych komponentów wygląda następująco:
- espresso – 8 kcal,
- 200 ml mleka 1,5% – 88 kcal,
- 2 łyżeczki cukru białego – 40 kcal,
- 2 łyżki bitej śmietany 30% – 116 kcal,
- starta kostka mlecznej czekolady – 35 kcal.
W najbogatszej wersji, zawierającej wszystkie wspomniane składniki, kawa latte będzie miała 287 kalorii. To ilość porównywalna do lekkiego śniadania w postaci dwóch kanapek, porcji muesli z mlekiem czy batonika z orzechami. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne większości osób dorosłych o niewielkiej lub średniej ilości aktywności w ciągu dnia mieści się jednak w granicach pomiędzy 2000 a 3500 kcal, zatem nie zawsze jest się czym martwić. Swoje zapotrzebowanie można policzyć według wzorów lub kalkulatorów, które pod uwagę biorą czynniki takie jak masa ciała, wzrost oraz wiek. Nie bez znaczenia jest także ilość uprawianej aktywności fizycznej oraz rodzaj wykonywanej pracy.
Jaki rodzaj kawy wybrać do latte?
Większość osób rozpoczynających swoją codzienną przygodę z latte na początek wybiera mieszanki Arabiki i Robusty w różnych proporcjach. Skąd powinna być dobra kawa? Kieruj się w stronę gatunków pochodzących z Brazylii, Portugalii oraz Włoch. W późniejszym czasie z pewnością posmakują Ci kawy afrykańskie.
Pamiętaj, że jeśli chcesz przyrządzić caffe latte, najlepiej, aby w składzie kapsułek znajdowała się wyłącznie kawa mielona bez żadnych dodatków. Ze względu na charakter latte, w którym smak kawy zsuwany jest na dalszy plan przez przeważającą ilość mleka, do tego napoju wybieramy dość mocne i aromatyczne mieszanki. Postaw zatem na kawę ciemno paloną o wysokim stopniu intensywności.
W przypadku kaw aromatyzowanych do latte najlepiej sprawdzają się kapsułki z aromatami orzechowymi oraz karmelowymi. Doskonale komponują się z nią także kapsułki aromatyzowane smakiem gorzkiego kakao czy wanilią. Delikatny posmak nada kawie oryginalności, ale nie zmieni drastycznie jej smaku. Jeśli przygotowujesz kawę dla nastolatka, wybierz kapsułki bezkofeinowe lub z kawą zbożową.