Jednym z najpopularniejszych rodzajów kawy jest tzw. przedłużone espresso, czyli long coffee, nazywane też espresso lungo. Niektórzy mówią, że zawiera nieco mniej kofeiny niż tradycyjne espresso, jednak jest to stosunkowo często powtarzany mit. Dowiedz się, czym dokładnie jest kawa lungo oraz jak ją przygotować.
Long coffee — co to jest?
Kawa long coffee, nazywana również kawą lungo lub espresso lungo, to jedna z modyfikacji espresso, tzw. przedłużone espresso – kawa o trzykrotnie większej objętości niż espresso, co jest efektem dłuższego czasu parzenia. Uzyskawszy objętość espresso, nie przerywa się procesu parzenia, ale kontynuuje przepływ wody przez kawę, dopóki objętość napoju nie zwiększy się trzykrotnie. To różni kawę lungo od americano – w tym drugim przypadku objętość kawy zwiększa się poprzez dodanie do gotowego espresso gorącej wody.
Long coffee oferuje nam o wiele więcej kofeiny niż espresso ze względu na dłuższy czas parzenia, który warunkuje jej zawartość. W ślad za tym idą również różnice w smaku – lungo jest intensywniejsze i, teoretycznie, delikatnie bardziej gorzkie. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że charakterystyczną goryczkę równoważy delikatna wodnistość tej kawy. W praktyce smak lungo determinuje wybrany rodzaj kawy.
Kawę long parzy się najczęściej z ziaren Arabiki lub Robusty, ale można też użyć odpowiednio skomponowanych mieszanek, które odpowiadają preferencjom smakowym konsumenta. Lungo ma kremową konsystencję, a z wierzchu pokryte jest delikatną pianką. Powinno mieć także ciemnoorzechowy kolor oraz ewentualnie delikatne rdzawe zabarwienie. Objętość tej kawy to 110 ml, natomiast czas parzenia – 60 sekund. Espresso lungo, tak jak espresso, parzymy w temperaturze 88-92°C, przy użyciu 7 g ziaren.
Powszechne mity na temat kawy lungo
Wśród często powtarzanych mitów na temat kawy lungo – oprócz wspomnianej wcześniej zawartości kofeiny – pojawiają się stwierdzenia, że:
- kawa nie zalicza się do rodziny espresso, pomimo tego, że jest do niej dosyć podobna – jest to mit, ponieważ lungo bezapelacyjnie należy do rodziny kaw espresso tuż obok ristretto, doppio czy romano;
- jest to podwójne espresso – lungo często jest mylone z kawą o nazwie doppio, jednak w praktyce to nie jest to samo;
- to kawa do wypicia na „dwa łyki”, podobnie jak espresso – objętość lungo jest zdecydowanie większa, niż ma to miejsce w przypadku zwyczajowo 25 ml espresso;
- nie jest to kawa dla każdego – co w praktyce każdy z nas powinien zweryfikować samodzielnie.
Często można też spotkać porównania espresso lungo do americano, jednak – podkreślmy to jeszcze raz – są to dwie zupełnie różne kawy. W americano nie używa się większej ilości wody na etapie parzenia kawy, ale dolewa ją już po zaparzeniu napoju.
Przepis na caffe lungo
Podstawą caffe lungo jest dobrze dobrana kawa. Można wybierać przykładowo spośród kapsułek z kawą:
- Milano 100% Arabika – o delikatnym aromacie i idealnie wyważonym do lungo smaku.
- Venezia Espresso 100% Arabika – która umożliwia uzyskanie perfekcyjnej pianki na powierzchni kawy.
- Italian Coffee Arabica – pochodzącej z Brazylii i Kolumbii aromatycznej mieszanki.
- Angola – 100% Robusta – o mocniejszym aromacie i smaku niż poprzedniczki.
Po umieszczeniu w ekspresie kapsułki z kawą należy ustawić ekspres na parzenie lungo – o ile jest taka możliwość. Jeśli samodzielnie musimy przerwać parzenie, robimy to dopiero po uzyskaniu 110 ml napoju i maksymalnym czasie parzenia 60 sekund.
Można zdecydować się także na zrobienie espresso lungo w wersji letniej – z dodatkiem lodu. To coraz częściej proponowana przez kawiarnie wersja tej kawy w sezonie wakacyjnym. Niektórzy uwielbiają także połączenie lungo ze startą czekoladą na wierzchu lub skórką pomarańczy.
Jak podawać kawę lungo?
Lungo to kawa, która najlepiej smakuje w towarzystwie podgrzanej filiżanki oraz słodkiego dodatku. Filiżanka powinna być gruba, niewielka i do połowy wypełniona kawą, na której powierzchni znajduje się 2-4 mm kremowej pianki. Ponieważ wciąż jest to kawa, która przeznaczona jest do stosunkowo szybkiego wypicia w niedługim czasie po jej zaparzeniu, podaje się do niej najczęściej niewielkie ciasteczko jak np. makaronik czy drobny rogalik z ciasta francuskiego. Częstym towarzyszem lungo jest także porcja wody.
Kawa long jest uwielbiana przez wszystkie osoby, dla których standardowe espresso to za mało. Każdy, kto ceni sobie delikatniejszy smak, ale jednocześnie odpowiedni poziom wyrazistości nut smakowych z pewnością będzie zachwycony popularną lungo!