Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Darmowa dostawa od 200 zł

Kawa po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku

Tradycyjny przepis na kawę to coś, czemu nie oprze się żaden miłośnik tego pysznego napoju. Kawa po wiedeńsku daje możliwość przeniesienia aromatu znanego z wiedeńskich kawiarni do zacisza własnego domu. Jakby tego było mało, kawa po wiedeńsku ma nie tylko wyjątkowo bogaty smak, ale też ciekawą historię.

Kawa po wiedeńsku – historia

Historia kawy po wiedeńsku jest nierozerwalnie związana z postacią Jerzego Franciszka Kulczyckiego – żołnierza Jana III Sobieskiego i założyciela najprawdopodobniej pierwszej kawiarni (a z pewnością jednej z pierwszych) w Wiedniu, a być może nawet na terenie Europy. Ponieważ Kulczycki wykazał się bohaterską postawą w wygranej bitwie pod Wiedniem w 1683 roku, król pozwolił mu wybrać nagrodę za swoje zasługi z zapasów pokonanych, a rada miasta obdarzyła go znaczną jak na tamte czasy sumą pieniędzy. 

Jerzy Franciszek Kulczycki jako swoją nagrodę wybrał 300 worków z kawą, które początkowo uznane zostały za karmę dla wielbłądów i miały zostać wyrzucone. Ponieważ jednak Kulczycki wcześniej prowadził własną firmę handlową i utrzymywał kontakty z kupcami z całego świata, najprawdopodobniej dobrze wiedział, na co się decyduje. Wybór i środki, które otrzymał w ramach wdzięczności przeznaczył na otwarcie własnej kawiarni we Wiedniu, w której prawdopodobnie podawał również rogaliki, mające upamiętnić zwycięstwo pod Wiedniem.

Kawa po wiedeńsku – jak zrobić i co przygotować?

Prekursor wiedeńskich kawiarni zadbał nie tylko o rozwój swojego kawowego biznesu, ale również zajął się upowszechnianiem tradycji dodawania mleka lub miodu do kawy. Kawa, która dzięki niemu stała się mniej gorzka, zaczęła być doceniana przez coraz większe rzesze ludzi. Chociaż od czasów Kulczyckiego minęły setki lat, a kawa po wiedeńsku zdążyła nieco zmienić swą pierwotną formę, wciąż jest jednym z najsmaczniejszych sposobów przyrządzania kawy i pozwala przenieść się duchem w rejony klimatycznych wiedeńskich alejek. Jak zrobić kawę po wiedeńsku? Potrzebny będzie przede wszystkim ekspres do kawy, szeroka filiżanka i dodatki.

Kawa po wiedeńsku – przepis

Żeby przyrządzić kawę po wiedeńsku, należy przygotować:

  • 200 ml kawy, do której przyrządzenia można użyć ziaren lub kapsułek Nespresso, Tchibo czy innych, kompatybilnych z posiadanym ekspresem,
  • 50 ml mleka lub śmietanki,
  • cynamon oraz startą, gorzką czekoladę,
  • cukier wedle uznania.

Parzymy kawę, a następnie dodajemy do niej mleko lub śmietankę, a na wierzch serwujemy posypkę przygotowaną z cynamonu i czekolady. Wyjątkowym powodzeniem cieszy się również kawa po wiedeńsku z bitą śmietaną (w takim przypadku najpierw dekorujemy kawę śmietaną, a potem posypką).

Kawa po wiedeńsku – jak pić i jak podawać?

Kawę po wiedeńsku zwyczajowo podaje się w szerokiej filiżance o pojemności około 250 ml wraz z podstawkiem i łyżeczką. Całość świetnie komponuje się ze słodkimi, kruchymi ciasteczkami, a także z torcikiem wiedeńskim, który co prawda powstał nieco później niż kawa po wiedeńsku, jednak świetnie się z nią łączy.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew