Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Darmowa dostawa od 200 zł

Kawa speciality

Kawa speciality – co to takiego?

Wyrażenie speciality coffee niegdyś było używane w stosunku do rodzaju kawy, który miał się charakteryzować najwyższą jakością i być całkowicie pozbawiony wad. Obecnie za kawę speciality uważa się te produkty, które w specjalnej skali otrzymały minimum 80 punktów na 100. Oceny próbek kawy dokonują Q-graderzy na podstawie wystandaryzowanych kryteriów.

Kawa speciality — co to jest?

Kawa speciality — co to? To rodzaj kawy bardzo surowo i dokładnie oceniany przez wyspecjalizowanych w tym pracowników. Za finalną ocenę kawy nie odpowiada jedna osoba, ale aż trzy. Sprawdza się nie tylko wygląd ziaren, ale również jej smak, aromat, kolor czy obecność defektów.

Kupując kawę speciality, konsument ma dostęp do praktycznie wszystkich informacji na jej temat. Zna kraj pochodzenia kawy, odmianę botaniczną, datę pakowania czy sposób obróbki. Tych informacji nie uzyskamy, decydując się na zakup zwykłej kawy w supermarkecie. Jakość tej kawy jest nieporównywalna i kontrolowana na każdym etapie produkcji.

Najważniejsze cechy kawy speciality

Kawa speciality to gwarancja określonej jakości ziaren, które mają doskonały smak i intensywny, świeży aromat. Oprócz tego, decydując się na zakup kaw speciality możemy liczyć na to, że kawa:

  • została wyprodukowana w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju – poszanowaniem pracowników, środowiska oraz miejscowej ludności,
  • była niedawno zbierana i została świeżo wypalona – produkt trafia do konsumenta w ciągu 2-4 tygodni od wypalania,
  • będzie miała określony smak, zgodny z regionem jej pochodzenia.

Speciality kawa – jak się ją ocenia?

Ziarna kawy speciality są selekcjonowane ręcznie, co pozwala wyeliminować ryzyko zebrania niedojrzałego owocu oraz wad produktu. Następnie jest kilkukrotnie sprawdzana pod tym kątem. Również później, w próbce kawy badanej przez specjalistów nie może się znaleźć ani jedno niedojrzałe ziarno. Kawy muszą mieć smak i aromat zgodny z miejscem pochodzenia oraz sposobem uprawy – mają być czyste, nie zawierać innych zapachów, ani zanieczyszczeń smakowych, które mogą pojawiać się przykładowo w wyniku nieprawidłowego przechowywania. Ziaren nie miesza się z tymi, pochodzącymi z innych miejsc. Każda kawa speciality to oryginalny smak, z jednego źródła.

Jak szkoli się Q-graderów?

Nie jest łatwo zostać Q-Graderem. Chociaż kurs podstawowy trwa zaledwie 6 dni, w jego trakcie uczestnicy muszą zdać szereg testów oraz degustować ogromną ilość różnych kaw. W trakcie szkolenia egzaminów jest 19, a część z nich należy zdać nawet na 90%. 

ester musi potrafić rozróżnić nie tylko potencjalną wadę kawy, ale również znaleźć jej przyczynę. Bez trudu powinien także wyczuwać obce zapachy, które nie powinny być wyczuwalne w próbce. Uzyskaną licencję (certyfikat Coffee Quality Institute) na ocenę produktów każdy Q-Grader musi odnawiać co 3 lata.

Wymagania odnośnie ziaren kaw speciality

Ziarna muszą mieć podobne rozmiary – odchylenie wymiarów poszczególnych ziaren od siebie nie może przekraczać 5%, natomiast w próbce o wadze 350 g nie może znaleźć się więcej niż 5 defektów. Ściśle określona jest także ich wilgotność i warunki, w których mają być przechowywane.

Podczas testów kawę wypala się w sposób delikatny, który umożliwia wydobycie jej odpowiedniego aromatu. Następnie zaparza się ją w 5 filiżankach i degustuje. Oceniany jest jej smak pod względem kwasowości, intensywności, posmaku czy klarowności. Każdemu z kryteriów nadawana jest ocena na specjalnej skali w arkuszu.

Dlaczego ocena kaw speciality jest tak złożona?

Tak ścisłe ocenianie kaw speciality miało za zadanie pomóc wycenić rolnikom oferowaną przez nich kawę. Dzięki temu mogą oni sprzedawać wysokiej jakości kawę w wyższej cenie i na odwrót.

Kryteria początkowo miały mieć charakter wyłącznie informacyjny i umożliwiać ocenę kawy jeszcze na plantacji. Obecnie jednak z ocen w skali SCA korzystają również palarnie, kawiarnie i indywidualni konsumenci, którym zależy na szczególnym smaku i zakupie produktów premium.

Kawa speciality a kawa standardowa

Czym dokładnie różni się kawa speciality od zwykłej kawy dostępnej w sklepie? Oprócz wcześniej omówionych czynników warto pamiętać, że zwykła kawa nieznanej odmiany nigdy nie uzyska 80 punktów w skali SCA. Produkty sklepowe zazwyczaj smakują dość podobnie do siebie. Często są również mieszankami różnych kaw, które wypalane są na tyle mocno, że nie czuć już ich pierwotnych aromatów.

Obecnie kawy speciality są dosyć popularne i chętnie testowane przez osoby, które interesują się kawą, a wymagają od niej nie tylko efektu pobudzającego, ale również wyjątkowego smaku. Bogactwo aromatów tego rodzaju kaw jest porównywane często do win, podobnie jednak jak z winami, jeśli nie jesteśmy smakoszami, możemy nie dostrzec różnicy między tańszym i droższym produktem. Na szczęście w dzisiejszych czasach bez trudu można kupić kawę speciality (również w formie kapsułek, takich jak kapsułki do Nespresso), co więcej, w niemal każdym mieście można napić się jej w kawiarni speciality – nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby spróbować samemu, czym jak kawa speciality różni się od „zwykłej” i, oczywiście, czy nam smakuje.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew