Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Jedna z najdroższych kaw świata: Kopi Luwak

Najdroższa kawa świata

Za najdroższą kawę na świecie uchodzi Kopi Luwak, ale kaw o zawrotnych cenach jest więcej, a Kopi Luwak wcale nie jest wśród nich najdroższa, choć zapewne jest najbardziej kontrowersyjna. W tym artykule przedstawiamy kilka najdroższych kaw świata.

Kopi Luwak – najbardziej kontrowersyjna kawa świata

700 dolarów za kilogram – tak wysoko może sięgać cena Kopi Luwak. Wynika ona ze specyfiki produkcji kawy, ponieważ wytwarza się ją z ziaren przetrawionych przez łaskuny.

Łaskuny to żerujące w nocy zwierzęta wielkości kota, które odżywiają się głównie owocami, między innymi owocami kawowca. Kiedyś uważane były za szkodniki, ale kiedy odkryto, że kawa zaparzona z przetrawionych przez nie ziaren stanowi rarytas, zmieniono do nich podejście.

Opinie na temat smaku Kopi Luwak są podzielone. Jedni zachwalają wyczuwalne słodkie nuty czekolady i karmelu, inni uważają, że jest płaska i ziemista. Różnice w smaku mogą wynikać z różnic w produkcji, bowiem niektórzy plantatorzy kawy wpadli na pomysł, aby trzymać łaskuny w niewoli i karmić je wyłącznie owocami kawowca. Nie tylko nie jest to dobre dla zwierząt, ale też niekorzystnie odbija się na powstałej ten sposób kawie. Na szczęście istnieją też producenci, którzy wytwarzają kopi luwak w tradycyjny sposób.

Black Ivory Coffee – najdroższa kawa świata

Tak naprawdę najdroższą kawą świata nie jest słynna Kopi Luwak, ale produkowana w Tajlandii Black Ivory Coffee, która osiąga cenę 1100 dolarów za kilogram.

Black Ivory Coffee produkowana jest podobnie jak Kopi Luwak. W jej przypadku również ziarna kawowca odbywają podróż przez układ pokarmowy zwierzęcia, ale tym razem w produkcji kawy uczestniczą słonie.

Słonie azjatyckie żywią się roślinami, a w ich diecie znajdują się również owoce kawowca. Enzymy trawienne słonia wytrącają z kawy proteiny, a podczas procesu trawienia (który trwa 15 – 70 godzin) ziarna są mieszane z innymi składnikami pokarmu, co sprawia, że Black Ivory Coffee ma specyficzny smak.

Produkcji Black Ivory Coffee nie towarzyszą takie kontrowersje jak Kopi Luwak – producent zapewnia, że współpracuje z Azjatycką Fundacją Słoni, opiekującą się słoniami w Tajlandii. Zwierzęta, które biorą udział w procesie wytwarzania kawy, są pod opieką weterynaryjną, a kawowiec stanowi tylko dodatek do ich diety. Nie stwierdzono, aby spożywanie kawy w jakikolwiek negatywny sposób odbijało się na zdrowiu słoni (kofeina z owoców kawowca nie jest przez nie wchłaniana). Dodatkowo kilka procent dochodu ze sprzedaży Black Ivory Coffee trafia do fundacji.

Ospina Dynasty Gran Cafe Premier Grand Cru – najbardziej tajemnicza kawa świata

Dwukrotnie droższą kawą od Kopi Luwak, ale wciąż tańszą od Black Ivory Coffee, jest kolumbijska kawa Ospina Dynasty Gran Cafe Premier Grand Cru.

Ospina Dynasty Gran Cafe Premier Grand Cru jest uprawiana na wysokości ok. 2500 m n.p.m., w prowincji Antioquia. Jej początki sięgają XIX wieku, a tajniki jej uprawy są trzymane w tajemnicy. Tajemnicą nie jest jej smak – ci, którzy jej próbowali, zachwalają jej aksamitność, niezwykły aromat brzoskwiń, pomarańczy i jaśminu, a także złożony smak, w którym można wyczuć jagody, czekoladę, kokos i orzechy makadamia.

Gesha Panama – jeszcze jedna najdroższa kawa świata

Jeśli wziąć pod uwagę nie regularne ceny kaw, ale ceny, które osiągają one na aukcjach, właścicielką tytułu najdroższej kawy na świecie jest Gesha Panama. Podczas aukcji w 2017 uzyskała ona cenę ok. 5 tysięcy dolarów za kilogram. Dwa lata później – 10 tysięcy dolarów za kilogram. Jest to absolutny rekord.

Aukcja z 2019 roku dotyczyła tzw. serii prototypowej kawy Gesha Panama, która zyskała ogromne uznanie zarówno wśród baristów, jak i koneserów kawy z całego świata.

Kawa w Panamie dojrzewa w nieco inny sposób. Dni są gorące, a noce chłodne, więc za dnia owoce szybko rosną, ale nocą ich wzrost spowalnia. To sprawia, że owoce są bardziej mięsiste i słodsze. Nie bez znaczenia jest też proces obróbki i fermentacji – ale go nie znamy, ponieważ – oczywiście! – jest to sekret, pilnie strzeżony przez producenta.

Czy cena idzie w parze z jakością i najdroższa kawa na świecie jest zarazem najlepszą kawą na świecie? W przypadku innych produktów cena i wyborny smak nie zawsze idą w parze, prawdopodobnie z kawą jest podobnie. Ulubiona kawa w kapsułkach może dostarczyć więcej przyjemności niż najdroższa kawa świata, choć możliwość spróbowania tej ostatniej to z pewnością ciekawe przeżycie.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew