Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Darmowa dostawa od 200 zł

Najlepsza kawa, czyli jaka?

Najlepsza kawa, czyli jaka?

Zastanawiasz się, jaka kawa jest najlepsza? Naszym zdaniem – ta, która najbardziej ci smakuje! Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się, jakie cechy ma najlepsza kawa i które państwa słyną z najlepszych ziaren, odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Jaka kawa jest najlepsza?

Jaka kawa jest najlepsza? Trudno krótko odpowiedzieć na to pytanie. To, czy dana kawa będzie ci smakować, zależy przede wszystkim od jej smaku i aromatu, a na to wpływa wiele czynników, takich jak:

 • pochodzenie ziaren kawy,
 • sposób ich palenia,
 • świeżość.

Znaczenie ma nawet położenie plantacji, jej wysokość nad poziomem morza, rodzaj i jakość gleby, nasłonecznienie czy natężenie deszczów.

Odbiór smaku i aromatu jest jednak bardzo indywidualny – niektórzy preferują kawę łagodną, inni wolą bardziej intensywną, gorzką lub kwaskową. Oczywiście istotny jest też sposób zaparzenia napoju.

Istnieją pewne obiektywne kryteria jakości kawy – i o nich będziemy mówić w dalszej części artykułu.

Cechy najlepszej kawy

Za najlepsze uważane są te kawy, które zbiera się ręcznie, co pozwala na selekcję ziaren i odrzucenie tych, które są mniejsze i nie do końca dojrzałe. Z oczywistych powodów taka kawa musi być droższa – ręczny zbiór jest bardziej czasochłonny i kosztowny, niż przeprowadzony za pomocą maszyny.

Drugim czynnikiem, który wpływa na jakość kawy, jest proces obróbki ziaren. Za lepszą uważana jest tzw. mokra metoda suszenia, polegająca na tym, że najpierw wydobywa się z ziaren miąższ, który potem trafia do specjalnych basenów, gdzie ma miejsce kontrolowany proces fermentacji, a dopiero na koniec następuje suszenie ziaren. Druga metoda jest znacznie prostsza – ziarna po prostu są rozkładane na płaskiej powierzchni i suszone na słońcu.

Trzecia cecha najlepszej kawy to jak najkrótszy czas pomiędzy jej zebraniem a wypaleniem.

Najlepsze kawy są nazywane speciality. Więcej na temat kaw speciality dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu: Kawa speciality – co to takiego?

Z jakiego kraju pochodzi najlepsza kawa?

Kawę można uprawiać tylko w 80 państwach na świecie – tam, gdzie istnieją odpowiednie ku temu warunki. Najlepsza kawa na świecie pochodzi z tak zwanego pasa kawowego – jest to przestrzeń między zwrotnikami Raka i Koziorożca. Pas kawowy obejmuje Amerykę Południową, środkową Afrykę i niektóre kraje Azji. Za kraje, słynące z najlepszej kawy, uważa się:

 • Etiopię – etiopska kawa charakteryzuje się słodyczą i raczej niską kwasowością,
 • Kenię – kenijska kawa jest łagodna, kwaskowa i bogata w owocowe nuty,
 • Kolumbię – kolumbijska kawa to karmelowo-orzechowe aromaty i delikatny smak,
 • Brazylię – brazylijska kawa to przede wszystkim delikatna i zrównoważona Arabica,
 • Gwatemalę – gwatemalska kawa często ma nuty korzenne i owocowe,
 • Kostarykę – kawa z Kostaryki jest wyrazista i aromatyczna,
 • Nikaraguę – kawa z Nikaragui to dobrze zbilansowana Arabica o słodkich nutach,
 • Wietnam – wietnamska kawa słynie ze swojej głębi i dość ostrego smaku.

Która kawa w kapsułkach jest najlepsza?

Jak widzisz, kawy z poszczególnych krajów, uznawanych za najlepszych producentów kaw na świecie, znacząco różnią się od siebie smakiem i aromatem. Która z nich jest najlepsza? Naszym zdaniem wszystko zależy od twoich upodobań – i nie ma znaczenia, czy jest to kawa w kapsułkach, czy kawa przygotowana w inny sposób.Polecamy samodzielne poszukiwanie ulubionej kawy, próbując wielu z nich. Koniecznie wypróbuj zarówno mieszanki, które mają zazwyczaj bardziej bogaty smak, jak i kaw single origin (pochodzących z jednego źródła), które bywają ciekawsze ze względu na różne nuty smakowe. Zacznij od Arabiki, ponieważ to ten gatunek kawy jest uznawany za najlepszy. W ofercie naszego sklepu znajdziesz między innymi kapsułki do Nespresso z Arabiką z Kolumbii czy kapsułki do Tchibo Cafissimo z Arabiką z Brazylii. Wypróbuj kawy, które cię zainteresują i oceń samodzielnie, która z nich jest najlepsza!

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew