Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Kawa mrożona cafe frappe

Przepis na cafe frappe. Jak zrobić grecką kawę mrożoną w domu?

Cafe frappe to prawdopodobnie najbardziej popularna kawa mrożona na świecie. A wiesz, że powstała przez przypadek? Mimo to przepis na cafe frappe przyjął się tak dobrze, że dzisiaj  turyści odwiedzający Grecję pytają właśnie o nią, zamiast o tradycyjną grecką kawę parzoną w małym tygielku. Ale nie musisz jechać aż do Grecji, żeby napić się frappe! Zobacz, jak zrobić grecką kawę mrożoną w domu.

Historia kawy mrożonej frappe

W 1957 roku w greckich Salonikach odbywały się międzynarodowe targi. Jeden z wystawców prezentował nowy napój czekoladowy dla dzieci, który przyrządzało się poprzez zmieszanie proszku z mlekiem w shakerze. Ten sam wystawca w czasie przerwy chciał zrobić sobie kawę, nie miał jednak wrzątku. Co więc zrobił? Kawę rozpuszczalną zalał zimną wodą i użył shakera, aby ją zmieszać. I tak powstała pierwsza cafe frappe.

Przepis na cafe frappe

Przepis na cafe frappe jest bardzo prosty. Aby zrobić grecką kawę mrożoną w domu, potrzebujesz tylko kilku składników.

Składniki na jedną porcję

  • 2 łyżki kawy rozpuszczalnej,
  • 300 ml zimnej wody,
  • mikser do frappe, blender lub zwykły zakręcany słoik,
  • wysoką szklankę.

Do swojej cafe frappe możesz też dodać cukier, a jeśli wolisz kawę mrożoną z mlekiem, możesz połowę wody zastąpić zimnym mlekiem. 

Czasami cafe frappe przyrządza się z espresso. Jeśli swoją kawę mrożoną chcesz zrobić z espresso, wtedy 2 łyżki kawy rozpuszczalnej zastąp 2 filiżankami espresso (do jego przygotowania możesz wykorzystać kapsułki Nespresso, kapsułki Dolce Gusto lub inne kompatybilne z Twoim ekspresem)  i zamiast 300 ml zimnej wody użyj 200 ml. Reszta przepisu pozostaje bez zmian.

Różne odmiany frappe mają swoje własne nazwy: sketo to kawa bez cukru, metrio – kawa lekko słodzona, glyko – kawa mocno słodzona, a me gala – kawa frappe z mlekiem.

Przygotowanie

  • Kawę rozpuszczalną (i ewentualnie cukier) zalewamy około trzema łyżkami zimnej wody. 
  • Mieszamy kawę mikserem do frappe bądź blenderem albo potrząsamy słoikiem. Robimy to tak długo, aż powstanie piana o wysokości 3-4 cm.
  • Spienioną kawę umieszczamy w wysokiej szklance, dolewamy do niej pozostałą wodę i ewentualnie mleko. Robimy to powoli, lejąc po ściance szklanki.
  • Do gotowej kawy mrożonej frappe możemy dodać kostki lodu lub udekorować ją bitą śmietaną.

Wykonanie frappe może wydawać się trochę skomplikowane ze względu na konieczność mieszania aż do uzyskania piany, ale gdy zrobisz ją pierwszy raz, przekonasz się, że jest to bardzo proste. Warto spróbować, bo cafe frappe jest naprawdę pyszna!

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew