Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Darmowa dostawa od 200 zł

Kawa w małej filiżance, czyli espresso

Włoska tradycja picia kawy

Chociaż kawa cieszy się popularnością na całym świecie, to jednak wielu z nas kojarzy ją głównie z Włochami i włoskimi zwyczajami. Włosi zaszczepili swoją kulturę picia kawy praktycznie wszędzie, dzięki czemu możesz zamówić cappuccino nie tylko w każdym włoskim mieście i miasteczku, ale też na rynku w Krakowie, obok bazarów Marakeszu czy w małej uliczce w Hanoi. Ale włoska tradycja picia kawy wcale nie jest powszechnie znana. Bo czy wiesz, że cappuccino nie pija się po południu?

Jakie są rodzaje włoskiej kawy?

Włosi nie uprawiają kawy, ale sprowadzają ją z dalekich zakątków świata, łączą w mieszanki i wypalają w swoich palarniach kaw. Ponieważ produkują ją przede wszystkim pod espresso, które powinno mieć wyrazisty i intensywny smak, włoska kawa charakteryzuje się bardzo mocnym stopniem wypalenia.

Espresso to we Włoszech synonim kawy – zamawiając je, wystarczy poprosić o un caffe. Mimo to menu we włoskiej kawiarni wcale nie musi być krótkie, ale może zawierać aż kilkanaście pozycji. Dlatego prezentujemy krótką ściągę z rodzajów włoskich kaw.

 • Espresso – czyli słynna włoska kawa podawana w małych filiżankach. Espresso ma bardzo intensywny smak i charakterystyczną piankę, która nosi nazwę crema.
 • Doppio – podwójne espresso.
 • Caffe Ristretto – kawa podawana w małych filiżankach, podobnie jak espresso, ale jeszcze mniejsza od niego i o jeszcze bardziej intensywnym smaku. Jest zaparzana z mniejszą ilością wody niż espresso.
 • Caffe Corretto – espresso z dodatkiem alkoholu, najczęściej grappy, ale może to być też koniak, whisky, brandy, amaretto lub sambuca.
 • Caffe Romano – espresso z dodatkiem skórki cytrynowej.
 • Caffe Macchiato – espresso z niewielką ilością mlecznej pianki.
 • Latte macchiato – macchiato z dużą ilością spienionego mleka.
 • Cappuccino – espresso ze spienionym mlekiem.
 • Cappuccino scuro – dosłownie ciemne cappuccino, ponieważ jest podawane z mniejszą ilością mleka niż zwykłe cappuccino.
 • Cappuccino chiaro – dosłownie jasne cappuccino, jest podawane z większą ilością mleka niż zwykłe cappuccino.
 • Marocchino – espresso z dodatkiem kakao lub syropu czekoladowego oraz niedużą ilością spienionego mleka.
 • Caffe latte – espresso z jeszcze większą ilością mleka niż cappuccino.
 • Mochaccino – caffe latte z dodatkiem czekolady. 
 • Caffe Lungo – tak zwane przedłużone espresso. Jest to kawa większa od espresso i nie tak mocna.
 • Caffe Americano – espresso zalane gorącą wodą, przez co ma większą pojemność i jest słabsze od zwykłego espresso.
 • Caffe Freddo – espresso na zimno.

Przy okazji warto wspomnieć o włoskich markach związanych z kawą, takich jak słynny producent kawiarek Bialetti czy firma Lavazza, która nie tylko już od 125 lat produkuje “ulubioną kawę Włoch” (jak głosi jej hasło),  ale też 30 lat temu stworzyła swój pierwszy ekspres kapsułkowy Lavazza Espresso Point. Kapsułki Lavazza Espresso Point, a także  kapsułki Lavazza A Modo Mio, kapsułki Lavazza Blue i kapsułki Bialetti są dostępne w naszym sklepie.   

Jakie są zwyczaje picia kawy we Włoszech?

Wybierasz się do Włoch, a może po prostu zastanawiasz się, jak się pije kawę we Włoszech? Oto kilka włoskich zwyczajów, które warto znać.

 1. Polacy często zastanawiają się, jak się pije espresso? Jest małe, niezbyt ciepłe i na dodatek często podawane ze szklaneczką wody. Otóż Włosi piją je szybko, w dwóch lub trzech łykach, zazwyczaj na stojąco przy barze albo po posiłku. Dlatego espresso nie jest gorące – ma temperaturę, dzięki której nadaje się do natychmiastowego spożycia.
 2. A jak pić espresso z wodą? Włosi najpierw sięgają po wodę, potem po kawę. Woda wypłukuje z ust poprzednie smaki, dzięki czemu doskonały smak espresso nie jest niczym zakłócony. 
 3. Jeśli poprosimy we Włoszech o kawę, czyli un caffe, dostaniemy espresso. Jeśli natomiast poprosimy o espresso… możemy nie zostać zrozumiani. 
 4. Jeśli chcemy zamówić cafe latte, musimy pamiętać, aby nie skracać nazwy do samego latte, jak to się robi w Polsce. W języku włoskim słowo latte oznacza po prostu mleko, więc jeśli poprosimy o latte, dostaniemy nie kawę, ale szklankę mleka.
 5. Chociaż Włosi piją espresso przez cały dzień, to nie w czasie śniadania – wtedy sięgają po cappuccino lub inną kawę z mlekiem, na przykład cafe latte. Czasami zamawiają do niej coś słodkiego. Kawa i rogalik – caffe e cornetto – to typowe włoskie śniadanie.
 6. Pora śniadania to jedyny czas, w którym Włosi piją cappuccino, cafe latte i inne kawy z mlekiem. Zgodnie z włoskim zwyczajem nie pija się ich po godzinie 11:00, a tym samym w kawiarniach hołdujących włoskiej tradycji picia kawy, zamówienie mlecznej kawy po południu może nie być możliwe.

Włoska tradycja picia kawy jest interesująca, prawda? Warto znać tych kilka włoskich zwyczajów, choćby po to, aby nie popełnić faux pas we włoskiej kawiarni.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew