Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Espresso z mlekiem

Espresso macchiato, espresso cortado… Kilka słów o espresso z mlekiem

Słynne espresso niejedną osobę stawia na nogi, nie każdy jednak lubią mocną kawę – i dlatego niektórzy preferują espresso z mlekiem. Istnieje kilka wariantów espresso z dodatkiem mleka, w tym espresso macchiato i espresso cortado. Co charakteryzuje oba napoje i jak je przyrządzić?

Espresso macchiato – co to takiego?

Espresso macchiato to klasyczny napój kawowy, którego nazwa po włosku oznacza plamkę lub zabrudzenie. Nazwa bierze się stąd, że “zabrudzamy” espresso, dodając do niego odrobinę – plamkę – mleka bądź mlecznej pianki. Espresso macchiato zawiera bardzo małą ilość mleka, znacznie mniej niż latte czy cappuccino.

Espresso macchiato to napój dla tych, którzy lubią mocny smak kawy, ale jednocześnie chcą dodać mu nieco kremowego charakteru. Jest to kawa mała i intensywna, idealna do spożycia jako szybki zastrzyk energetyczny. Delikatna ilość mleka paradoksalnie sprawia, że jej smak bywa bardziej wyrazisty niż czystego espresso.

Jak wykonać espresso macchiato w domu?

Espresso macchiato to aromatyczna kawa z mlekiem, której obecność mleka tylko dodaje charakteru. Bardzo łatwo przygotujemy ją w domu. Jak to zrobić?

  1. Zacznij od zaparzenia espresso. Możesz to zrobić w dowolny sposób – na przykład użyć ekspresu kapsułkowego. Zazwyczaj przygotowuje się jedną porcję espresso (ok. 30-40 ml), ale ilość możesz dostosować do swoich preferencji smakowych. Do zaparzenia espresso doskonale sprawdzi się kawa w kapsułkach.
  2. Następnie przygotuj mleko – do espresso macchiato używa się tylko odrobinę mleka. Może być ono spienione, ale nie musi być tak intensywne spienianie jak w przypadku cappuccino.
  3. Na koniec “pobrudź” espresso – wlej mleko na wierzch espresso. Zrób to delikatnie (możesz użyć łyżeczki).

Espresso macchiato podawaj od razu, póki jest świeże i gorące.

Espresso cortado – łagodna kawa z mlekiem

Espresso cortado to klasyczny napój kawowy pochodzący z Hiszpanii, którego nazwa po hiszpańsku oznacza “skrócony” lub “przycięty”. Przygotowuje się go na bazie espresso, które zostaje “przycięte” lub “skrócone” za pomocą niewielkiej ilości gorącego mleka, łagodzącego jego smak (nieco bardziej niż w przypadku espresso macchiato).

Warto zaznaczyć, że espresso cortado różni się od innych kaw z mlekiem, takich jak latte czy cappuccino, głównie ze względu na ilość mleka – ma więcej mleka niż espresso macchiato, ale mniej niż typowe kawy mleczne. To napój dla tych, którzy lubią mocną kawę, ale chcą ją lekko złagodzić mlekiem, aby uzyskać równowagę smakową.

Przepis na doskonałe espresso cortado, które zrobimy w domu

Nie każdy miłośnik kawy musi pić małą czarną i typowe espresso. Kawa z mlekiem także może być pyszna i dlatego właśnie espresso cortado jest tak lubiane w wielu krajach. Jego przygotowanie nie jest trudne, choć trzeba pamiętać o kilku istotnych krokach. Oto jak przygotować espresso cortado:

  1. Zaparz espresso. Zazwyczaj przygotowuje się jedną porcję (ok. 30-40 ml), ale ilość możesz dostosować do swoich preferencji smakowych.
  2. Przygotuj mleko. W espresso cortado używa się niewielkiej ilości gorącego mleka, zazwyczaj w proporcji 1:1 lub 1:2 do ilości espresso. Mleko jest parzone na gładko, bez intensywnego spieniania, co odróżnia go od innych kaw z mlekiem.
  3. Dodaj mleko do espresso. Mleko jest dodawane do espresso w celu złagodzenia jego intensywnego smaku. 

Espresso cortado podaje się od razu, gdy jest jeszcze gorące.

Espresso macchiato a espresso cortado – które wybrać?

Obie kawy są pyszne, a wybór pomiędzy nimi sprowadza się do osobistych preferencji smakowych. Inaczej mówiąc – to, czy wybrać espresso macchiato, czy espresso cortado, zależy od tego, jak intensywny smak kawy lubisz.

W espresso macchiato ilość mleka jest bardzo niewielka, zwykle to tylko kilka kropel (lub niewielka ilość spienionego mleka, dającego mleczną piankę. Smak espresso macchiato jest więc bardzo intensywny. Espresso cortado natomiast ma większą ilość mleka, choć nadal stosunkowo niewielką. Dlatego smak espresso cortado również jest intensywny, ale mleko delikatnie go łagodzi, dając bardziej zrównoważoną mieszankę.

Podsumowując, jeśli preferujesz bardziej intensywny smak kawy i jedynie delikatną obecność mleka, espresso macchiato może być dla Ciebie odpowiednim wyborem. Jeśli z kolei lubisz smak kawy, ale z równowagą kremowości mleka, prawdopodobnie bardziej będzie ci odpowiadać espresso cortado.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew