Koszyk

Zadzwoń: +48 22 122 88 73

Dostawa od 8 zł. Darmowa przesyłka od 200 zł. Czas realizacji: 1-2 dni robocze.

Kawa zbożowa

Kawa zbożowa – właściwości i zalety

Obecnie mamy dostęp do szerokiej gamy napojów, jakimi delektujemy się o poranku czy też przy innych okazjach. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki tradycyjnej kawy, drudzy natomiast nie za bardzo mogą pić ten napój. Właśnie dlatego całkiem dużą popularnością cieszy się kawa zbożowa. Istnieje też wiele teorii na jej temat. Cały czas trwają debaty, czy kawa zbożowa jest zdrowsza od tradycyjnej kawy. Czym jest tak naprawdę ten napój? Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Z czego robi się kawę zbożową?

Kawa zbożowa to napój przygotowywany z rozmaitych zbóż, takich jak jęczmień, żyto, pszenica, owies lub gryka. Jest to alternatywa dla tradycyjnej kawy, nie zawierająca kofeiny, dzięki czemu jest odpowiednia dla dzieci, osób unikających kofeiny lub mających na nią nietolerancję.

Jak powstaje kawa zbożowa? Proces przygotowania tego napoju polega na prażeniu i mieleniu zbóż, a następnie zaparzeniu ich wrzątkiem lub gorącym mlekiem, podobnie jak przy przygotowywaniu tradycyjnej kawy. Wynikiem tego procesu jest napój o charakterystycznym zbożowym posmaku, który jednak przypomina nieco smak kawy, choć jest łagodniejszy. Warto zaznaczyć, że składniki używane do przygotowania kawy zbożowej mogą różnić się w zależności od producenta i regionu, co może wpływać na smak i aromat tego napoju.

Kawę zbożową bez problemu kupimy w każdym sklepie czy supermarkecie. Również wśród kapsułek do ekspresu znajdziemy kawę zbożową. Warto jej spróbować.

Czy kawa zbożowa ma kofeinę?

Kawa zbożowa zazwyczaj nie ma kofeiny, ale można spotkać warianty, które zawierają niewielką ilość kofeiny. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić etykietę produktu, aby upewnić się, czy dana kawa zbożowa na pewno jest bezkofeinowa.

Czy kawa zbożowa jest zdrowa?

Kawa zbożowa może być uważana za zdrowszą alternatywę dla tradycyjnej kawy w niektórych przypadkach, ale ocena jej zdrowotnych korzyści zależy od wielu czynników, w tym od tego, jak jest przygotowywana i spożywana, oraz od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, oceniając zdrowotne aspekty kawy zbożowej:

  • Bezkofeinowość. Kawa zbożowa jest zazwyczaj bezkofeinowa lub zawiera bardzo niską ilość kofeiny w porównaniu do tradycyjnej kawy. Dla osób wrażliwych na kofeinę lub mających problemy z bezsennością jest to korzystne.
  • Błonnik. Niektóre rodzaje kawy zbożowej, takie jak kawa zbożowa przygotowywana z owsa, mogą zawierać błonnik, który jest korzystny dla układu pokarmowego.
  • Brak kwasów chlorogenowych. Kawa zbożowa nie zawiera kwasów chlorogenowych, które występują w tradycyjnej kawie i mogą być przyczyną niektórych problemów trawiennych lub negatywnie wpływać na ludzi z wrażliwym układem pokarmowym.
  • Niskokaloryczność. Kawa zbożowa jest zazwyczaj niskokaloryczna, co może być korzystne dla osób, które dbają o utrzymanie niskiej ilości kalorii w diecie.
  • Alergeny. Należy pamiętać, że niektóre rodzaje kawy zbożowej mogą zawierać alergeny, takie jak gluten, szczególnie jeśli są przygotowywane z ziaren jęczmienia, pszenicy lub żyta. Osoby z nietolerancją glutenu powinny wybierać kawy zbożowe oznaczone jako bezglutenowe.

Trzeba zauważyć, że kawa zbożowa może mieć mniejszą ilość składników odżywczych i przeciwników wolnych rodników niż kawa tradycyjna. Dlatego nie jest to źródło takich substancji jak antyoksydanty czy witaminy, które mogą przynosić korzyści zdrowotne.

Ostatecznie to, czy kawa zbożowa jest zdrowa, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli chcesz zrezygnować z kofeiny lub poszukujesz alternatywy dla tradycyjnej kawy, kawa zbożowa może być dobrym wyborem, ale zawsze warto zachować umiar i zrównoważoną dietę.

Jaki indeks glikemiczny ma kawa zbożowa?

Indeks glikemiczny (IG) kawy zbożowej może różnić się w zależności od jej rodzaju od sposobu jej przygotowania. Ogólnie rzecz biorąc, kawa zbożowa ma dość wysoki indeks glikemiczny (ok. 60).

Indeks glikemiczny jest skalą, która mierzy, jak szybko węglowodany zawarte w jedzeniu podnoszą poziom glukozy we krwi po spożyciu. Pokarmy o niskim indeksie glikemicznym (poniżej 55) uwalniają glukozę powoli, co może być korzystne dla kontroli poziomu cukru we krwi.

Jednak warto pamiętać, że indeks glikemiczny jest tylko jednym aspektem wpływu jedzenia na poziom glukozy we krwi. Inne czynniki, takie jak ilość spożywanych węglowodanów i rodzaj jedzenia, mogą również mieć wpływ. Osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, powinny nadal monitorować swoje poziomy cukru we krwi i dostosować swoją dietę do swoich indywidualnych potrzeb pod nadzorem lekarza lub dietetyka.

Darmowa dostawa

Od 200 zł

Zwrot do 14 dni

Gwarancja zwrotu pieniędzy

Gwarancja

Na terenie całego kraju

100% Bezpieczne płatności

PayPal / Przelewy 24 / Przelew